Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Erc Technik

Kostrzyn nad Odrą

4

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ogrodzenie posesji domu – jaki materiał wybrać?

Autor: Erc Technik, publikacja: 2021-04-16

Podczas budowy domu marzeń w pewnym momencie stajemy przed problemem dotyczącym wyboru materiału, z którego wykonać ogrodzenie naszej posesji. Mamy do dyspozycji współczesne i tradycyjne rozwiązania. Przede wszystkim warto zainwestować w ogrodzenie ładne i trwałe. Takie ogrodzenie, które nie będzie wymagało czasochłonnej konserwacji oraz będzie współgrało z naszym domem i otoczeniem. Poniżej przedstawiamy rodzaje ogrodzeń, jakie są dostępne na rynku i które my oferujemy.

Ogrodzenie panelowe na osiedlu domów

Ogrodzenie murowane

Ogrodzenie murowane wymaga dużo więcej pracy niż jakiekolwiek inne ogrodzenie. Jednak jest ono bardzo atrakcyjne, solidne i trwałe.

Często spotykamy się z murem jednolitym, który odgradza posesję od otoczenia. Jednak powszechnie stosowanym sposobem jest połączenie murowanych słupków z metalowymi przęsłami.

Najczęściej ogrodzenia murowane wykonywane są z:

  • cegieł klinkierowych,
  • betonowych bloczków imitujących wygląd kamienia,
  • naturalnego kamienia.

Ogrodzenie murowane jest jednym z droższych. Cena zależy głównie od wybranego materiału i regionu, w jakim budujemy ogrodzenie. Dość sporym kosztem są fundamenty, na których posadowione jest ogrodzenie.

Zainwestowanie w ogrodzenie murowane opłaca się, gdyż zyskujemy ochronę naszej posesji na wiele lat.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe produkowane są ze stali konstrukcyjnej w postaci prętów i profili.

Wśród metalowych ogrodzeń wyróżnia się:

  • Ogrodzenia panelowe – do ogrodzeń tego typu zaliczamy przęsła panelowe 3D i 2D. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na grubość zastosowanego drutu oraz sposób ochrony metalu. Warto również sprawdzić szerokość w panelach 3D, gdyż głównie ona jest czynnikiem wpływającym na cenę paneli.
  • Ogrodzenia kute (spawane) – jest ciężkie, solidne i posiada duże walory estetyczne. Ogrodzenia tego typu głównie montowane są jako ogrodzenia frontowe, ze względu na swój wygląd. Decydując się na kute ogrodzenie, zwróć uwagę na grubość stali wykorzystaną do produkcji przęseł.
  • Ogrodzenia z siatki – prawidłowo wykonane ogrodzenie z siatki plecionej (przy zastosowaniu wszystkich elementów systemowych) nie odbiega walorom estetycznym od ogrodzeń panelowych. Jednak w tym przypadku cena jest bardzo zbliżona do wykonania ogrodzenia panelowego. Jedynym minusem ogrodzenia z siatki jest lekko opadająca siatka pomiędzy słupkami.

Drewniane ogrodzenia

Drewniane ogrodzenia posiadają w sobie niezwykły urok. Niestety nie są odporne na działanie czynników pogodowych, przez co wymagają regularnej konserwacji.

Rodzaje ogrodzeń drewnianych:

  • Płoty wykonane ze sztachet – jest to rodzaj tradycyjnych przęseł montowanych na drewnianych słupkach. Coraz rzadziej spotykanych w naszym polskim krajobrazie.
  • Przęsła drewniane – prefabrykowane przęsła drewniane występują w wersjach pionowych i poziomych (tzw. palisady drewniane). W połączeniu z metalowymi słupkami nadają posesji tradycyjnego piękna. Cena takiego ogrodzenia jest prawie dwukrotnie wyższa niż paneli ogrodzeniowych.
  • Przęsła lamelowe – wysokie panele drewniane pełniące funkcję dekoracyjną ogrodzenia. Łącząc je z ogrodzeniem betonowym, uzyskujemy delikatne, pełne ogrodzenie, osłaniające posesję przed oczami sąsiadów.

Koszt dobrej jakości drewna jest znacznie wyższy, ale ogrodzenie z takiego materiału wygląda estetyczniej.

Ogrodzenie drewniane łatwo naprawić i poddać samodzielnej konserwacji. Należy też pamiętać, że nieodpowiednie zabezpieczenie drewna może przyczynić się do powstawania grzybów i korników, a także pękać i gnić. Drewno jest także łatwopalne.

Ogrodzenia kompozytowe

Ogrodzenia kompozytowe montowane są w formie łączonych desek na tzw. wpust i pióro oraz w ażurowych konstrukcjach metalowych lub betonowych. Nie wymagają one regularnej konserwacji i są łatwe w utrzymaniu. Kompozytowe ogrodzenia nie są narażone na korniki, pleśń, grzyby i nie posiadają sęków ani drzazg. Jedną z zalet tych ogrodzeń jest wygłuszanie wszystkich dźwięków zewnętrznych, np. hałasu u sąsiadów lub przejeżdżających obok samochodów.

Ogrodzenia kompozytowe posiadają także wady. Nie są odporne na wysokie temperatury, przez co tracą swój kolor oraz odkształcają się

Ogrodzenia z betonu

Ogrodzenia z betonu są bardzo popularne. Kupując dobrze wykonane i droższe przęsła, mamy pewność, że będą one całkowicie odporne na zmianę temperatury oraz wilgoć.

  • Panele betonowe – płyty o wysokości 50 cm, montowane w słupkach typu H. Odporne na mechaniczne uszkodzenia. Dodatkowym atutem jest możliwość pomalowania ich różnymi farbami przeznaczonymi do betonu
  • Ogrodzenia z płyt betonowych – instalowane są na murze lub aluminiowej konstrukcji, montowane za pomocą widocznych lub niewidocznych kotew.
  • Ogrodzenie z betonu lanego – do jego wykonania potrzebna jest ekipa budowlana i specjalistyczny sprzęt. Jest to najdroższa i najtrudniejsza opcja zakładania ogrodzenia ze wszystkich ogrodzeń betonowych. Niewłaściwie wykonane ogrodzenie może pękać i mogą powstawać na nim nieestetyczne przebarwienia.

Żywopłoty

Żywopłoty to rodzaj żywych ogrodzeń, najbardziej sprawdzających się w okresie letnim, gdyż część z nich nie jest cały rok zielona. Bardzo często żywopłot stawiany jest razem z innym ogrodzeniem, np. siatką plecioną lub panelami 3D. Ten rodzaj ogrodzenia wymaga pielęgnacji minimum dwa razy do roku.

W żywopłocie można znaleźć następujące rośliny: tuje, buki, cis pospolity, laurowiśnie.

Żywopłot wygląda pięknie i zapewnia prywatność posesji. Nie zabezpiecza on jednak przed zwierzętami oraz przed ucieczkami naszych domowych zwierząt.

Czym kierować się podczas wyboru ogrodzenia?

Możesz zdecydować się na ogrodzenia zrobione z gotowych elementów lub połączyć kilka różnych rodzajów ogrodzeń. W zależności od twoich wymagań i budżetu domowego wybierz najlepsze ogrodzenie dla siebie.

Ogrodzenia - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 51 205 Specjalistów od Ogrodzeń najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ogrodzeniach